Shporta

PIANISTI WLADYSLAW SZPILMAN

Regular Price 800 LEK Special Price 720 LEK
Perkthyes: Astrit Beqiraj, Nr. I Faqeve: 224, ISBN: 978-9928-217-10-3
SKU
302293
Më 23 shtator 1939 Vlladisllav Shpilmani një pianist i ri nga Varshava po luante në piano teksa jashtë shpërthenin predhat. Ishte emisioni i fundit muzikor i drejtpërdrejtë nga Varshava: atë pasdite një bombë gjermane shkatërroi radiostacionin dhe Radioja Polake ndërpreu transmetimin. Lufta e futi qytetin në tmerrin e pushtimit nazist grumbullimin e hebrenjve fillimin e bastisjeve. Gjithë familja e muzikantit dhe shumë prej miqve të tij mbetën të vrarë por ai mbijetoi mrekullisht mes gërmadhave të Varshavës. "Pianisti" është sa dëshmi e ngadhënjimit këmbëngulës të jetës së një njeriu përballë vdekjes aq edhe e forcës njerëzore për t'u ngritur nga hiri. Në fund një oficer gjerman i shpëtoi jetën Shpilmanit pasi ky luajti Nokturnin në do diezis minor të Shopenit në një piano të gjetur mes rrënojash. Me të mbaruar lufta Shpilmani shkroi këto kujtime nga Holokausti që përjetoi. I ndaluar nga autoritetet komuniste libri u botua në Poloni vetëm në vitin 2000 kurse në Perëndim një vit më parë. Doli në dritë emri i oficerit të forcave të Vermahtit kapitenit Vilm Hosenfeld. Ai vdiq në një kamp të burgosurish në Rusi pas lufte dhe mirësia e tij kundrejt shumë hebrenjve dhe polakëve mbeti e pashpërblyer. Kapiteni la pas ditarin e vet të luftës në të cilin rrëfen zhgënjimin e thellë nga barbarizmi i nacionalsocializmit. Pjesë të ditarit u botuan për herë të parë në këtë libër krahas kujtimeve të Shpilmanit. Libri "Pianisti" është një dëshmi e fuqisë së muzikës e vullnetit për të jetuar dhe kurajës për t'i bërë ballë së keqes.
Më shumë Informacion
Brands Shtepia Botuese Dituria
This products does not contain any attachments.